Cemil Güneş’in “Duzimanî Zarok û Perwerdehî” (Çiftdillilik Çocuk ve Eğitim) adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Kendisi de eğitimci olan Güneş, söz konusu kitap ile akademi, akademisyen ve araştırmacıların dikkatini çiftdilli çocukların yaşadığı sorunlar üzerine topluyor.

Yazar söz konusu çalışmasında, tek dille eğitim yapılan okullarda okuyan çiftdilli çocukların yaşadığı sorunları çeşitli metotlarla tespit ediyor.

Söz konusu eser çiftdilli eğitimin iki farklı yüzüne ışık tutuyor. Yazar, dünyanın pek çok ülkesinde bir avantaj olan çiftdilliliğin, Türkiye’de öğrenciler için büyük bir dezavantaja dönüşebildiğine dikkat çekiyor. Bu dezavantajın en başta çocukların yaşamına, sosyal ilişkilerine ve akademik başarılarına olumsuz bir şekilde etki ettiğine değiniyor.

Kitap üç ana bölümden oluşuyor

Kürtçe yazılan ve 137 sayfadan oluşmakta olan kitap, üç bölümden meydana geliyor. İlk bölümde dil meselesi ele alınıyor. Aynı zamanda bu bölüm başlığı altında çiftdillilik, çiftdilliliğin tanımları ve dünyadaki kavramları tartışılıyor.

İkinci bölümde ise çiftdillilik ve eğitim ilişkisi konu ediliyor. Dünyadaki çift dilli eğitim hakkının hangi ülkelerde nasıl kullanıldığı, eğitimin nasıl verildiği ve uluslararası alandaki çiftdillilik hakkı ve bu hakları koruyan kanunlar detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Kitabın son bölümünde ise saha araştırmaları sonucunda elde edilen veriler karşımıza çıkıyor. Burada öncelikle sahada çiftdilliliğin sorunlarına ilk dereceden maruz kalan öğretmen ve öğrencilerle yapılan görüşmeler aktarılıp analiz ediliyor. Ardından çiftdilli öğrencilerin okul ve sınıfla uyumu, dil hünerleri, iletişim becerilerinde yaşanan sorunlar gibi konular ele alınıyor. Yine öğretmenlerin fikir ve tecrübeleri de burada okuyucuya sunuluyor. Pek çok öğretmen bu süreçte yaşadıkları deneyimler, yazarın berrak üslubuyla okuyucuya aktarılıyor.


Paylaş:

Etiketler: